Pytania neurologiczne » Zaburzenia czucia, drętwienia, drżenia, tiki » Jak jednoznacznie zdiagnozować chorobę Parkinsona?

Jak jednoznacznie zdiagnozować chorobę Parkinsona?

Mój ojciec jest w wieku 70-ciu lat, przeszedł udar mózgu w styczniu 2008. Od pewnego czasu występują u niego zawroty głowy, ciężki chód, trudności manualne typu zapinanie guzików; zdrobnienie pisma, natomiast mowa i intelekt w porządku. Lekarze postawili kilka diagnoz, m.in. zarostowe stwardnienie tętnic, choroba Parkinsona, lub nie.

Dotychczas leczony na chorobę Parkinsona, obecnie polecono odstawić te leki (po konsultacji w Katowicach w klinice podeszłego wieku) .Obecnie widać pogorszenie ewidentne.

Czy chorobę Parkinsona łatwo jest zdiagnozować tylko na podstawie oględzin? czy są jakieś dokładne badania które tę chorobę potwierdzą lub wykluczą i gdzie wykonuje się takie badania?

Iwona

Nie ma jednoznacznych testów na rozpoznanie choroby Parkinsona. Objawy mogą być spowodowane ogniskiem udarowym, jeśli było zlokalizowane np. w ciemieniu. Z drugiej strony rzadko się zdarza, aby początek choroby Parkinsona był w 70 rż. Przedstawione objawy nie są typowe dla choroby Parkinsona. Proszę wykonać badanie MRI głowy, celem wykluczenia guza mózgu.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ